Jakie trzeba ponieść koszty przy zakładaniu kominka?
Najtańsze w montażu są kominki wolnostojące, które wystarczy wpiąć do systemu kominowego. Wkłady kominkowe z kolei trzeba obudować specjalnymi płytami krzemowymi a gotową zabudowę wykończyć, na przykład kamieniem naturalnym. Ilość pracy jest wprost proporcjonalna do kosztów montażu wkładu kominkowego, ale uzyskany efekt może być naprawdę spektakularny.
Na koszty montażu w znacznej mierze wpływają koszty zakupu samego kominka, a najdroższe są wkłady kominkowe z płaszczem wodnym. Instalacja i podłączenie takiego kominka także do najtańszych nie należy, ale wysokie koszty początkowe szybko zwrócą się w niskich kosztach ogrzewania domu. Kominek to ekologiczne i ekonomiczne źródło ciepła i doskonała alternatywa dla kotłów na paliwo stałe.
Od czego zależy koszt założenia kominka?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile kosztuje założenie kominka. Tak naprawdę całkowity koszt inwestycji zależny jest od wielu czynników, na przykład aktualnych cen materiałów budowlanych. Nie bez znaczenia jest także zakres niezbędnych do wykonania prac. Warto pamiętać, że zarówno kominki wolnostojące, jak i wkłady do zabudowy wazą dość sporo i niekiedy konieczne jest przygotowanie podłoża. W przypadku kominków z płaszczem wodnym koszty podnoszą dodatkowe elementy do instalacji CO, a przy zabudowie wkładów koszty zależne są od standardu wykończenia i efektu, jaki chcemy uzyskać.
Kluczowe znaczenie przy zakładaniu kominka ma komin, ponieważ odpowiada za skuteczne odprowadzanie dymu oraz za bezpieczeństwo eksploatacji. Komin musi być szczelny i dobrze zaizolowany oraz wykonany z materiałów odpornych na wysokie temperatury. Koszty zakładania kominka będą wyższe, jeśli konieczny okaże się remont komina.