Jak serwisować kominki – co mówią przepisy?
Serwisowanie kominka ma niemałe znaczenie dla jego wydajności, a także bezpieczeństwa użytkowania. Po sezonie grzewczym i przed rozpoczęciem następnego należy dokładnie obejrzeć cały kominek, co pozwoli wykryć ewentualne uszkodzenia i uniknąć poważnych awarii w trakcie użytkowania. Z serwisem trzeba skontaktować się w razie stwierdzenia pęknięć szyby lub ubytku w palenisku. Bardzo ważną sprawą jest także sprawdzenie stanu uszczelek drzwiowych oraz uszczelek pod szybą. Uszczelki odpowiedzialne są za szczelność paleniska oraz amortyzację szyby w stosunku do ramy drzwiowej.
Przygotowanie kominka do sezonu grzewczego
Sadza zalegająca w palenisku lub na drzwiczkach oraz w przewodzie kominowym może się zapalić – dlatego tak ważne jest regularne czyszczenie kominka, co znajduje potwierdzenie w obowiązujących przepisach. Wedle rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji komin spalinowy musi być czyszczony z popiołu co najmniej 4 razy w roku. Z tą samą częstotliwością należy sprawdzać drożność i szczelność instalacji. Wkłady kominkowe to certyfikowany sprzęt spełniający określone prawnie wymogi bezpieczeństwa.
Jak czyścić kominek?
Zalegający w komorze spalania i w popielniku popiół można usunąć za pomocą specjalnego odkurzacza lub łopatki. Dokładne wyczyszczenie komory spalania z popiołu jest konieczne po zakończeniu sezonu grzewczego oraz po kilkukrotnym paleniu w zależności od pojemności popielnika lub paleniska
Wyczyścić należy także szybę kominka – na rynku dostępne są specjalne preparaty, którymi wystarczy spryskać wewnętrzną stronę szyby, a następnie przetrzeć wilgotną ściereczką. Preparaty do szyb kominkowych skutecznie usuwają nawet stare i uporczywe zabrudzenia.