Jak efektywnie palić w kominkach?
Istnieje wiele powodów, dla których warto zdecydować się na inwestycję w kominek. To przede wszystkim ekonomiczne źródło ciepła, które w razie potrzeby może być głównym źródłem ogrzewania. Oprócz tego gwarantuje też mniejszą wilgotność powietrza. Nie sposób nie wspomnieć również o niezwykłym klimacie, który panuje w domu czy mieszkaniu dzięki obecności kominka. Zapach i widok palonego drewna czy przyjemne ciepło na skórze to odczucia, które każdy docenia w sezonie jesienno-zimowym. Aby jak najbardziej cieszyć się z zalet kominka, warto wiedzieć, jak palić w nim efektywnie.
Dobór odpowiedniego drewna
Mimo tego, że na popularności coraz bardziej zyskują kominki gazowe czy biokominki, to w wielu domach nadal znajdują się urządzenia zasilane drewnem. Jedną z częstszych przyczyn ich niezadowalającej pracy jest stosowanie niewłaściwych gatunków drewna. Właśnie dlatego warto najpierw dowiedzieć się, jaki materiał pozwoli uzyskiwać najbardziej satysfakcjonujące efekty. Niezwykle ważne jest, aby drewno było suche.
Oprócz tego dobrze sięgać po materiał pochodzący z drzew liściastych, ponieważ iglaste mają dużą ilość żywicy. Aby szybko i skutecznie rozpalić w kominku, dobrze wybierać polana o średnicy około 2 do 4 centymetrów. W celu utrzymania ciepła jak najdłużej dobrze jest dokładać drewno po bokach i nie otwierać kominka zbyt często.
Jak palić w biokominku?
Z uwagi na to, że w ostatnich latach na popularności coraz bardziej zyskują alternatywy dla tradycyjnych kominków na drewno, na przykład biokominki, warto pokrótce omówić również zasadę ich działania. W tym przypadku sprawa jest zdecydowanie prostsza. Należy pamiętać, aby regularnie „tankować” zbiornik na etanol. Jeśli ilość substancji jest optymalna, wystarczy podłożyć ogień, aby cieszyć się ciepłem.
Większość palników biokominkowych jest wyposażona w pokrętło do regulacji. Aby urządzenie grzało dłużej, wystarczy przymknąć palnik. Jeżeli natomiast zajdzie potrzeba zgaszenia płomienia, to trzeba odciąć dopływ tlenu. Podobnie jak w przypadku zmniejszenia ognia należy to zrobić przy pomocy dołączonej specjalnej rączki do gaszenia i regulacji ognia.