Dlaczego trzeba systematycznie czyścić kominki?
Każdy z nas kojarzy kominek jako element w domu czy mieszkaniu, który nadaje mu niepowtarzalnego klimatu i sprawia, że czujemy się przytulnie. Oprócz walorów estetycznych kominek również pełni oczywistą funkcję ogrzewania pomieszczenia. Nie należy zapominać, że jest to instalacja grzewcza, która musi działać niezawodnie, by była bezpieczna i efektywna. Oprócz zakupu dobrej jakości kominka i jego właściwej instalacji należy również pamiętać o jego pielęgnacji, która ma wpływ na skuteczność ogrzewania, a także na wspomniane już bezpieczeństwo. W jaki sposób należy czyścić kominki i jak często to robić?
Czyszczenie z sadzy i konserwacja
Odpowiednia pielęgnacja tradycyjnego kominka jest niezwykle ważna nie tylko ze względów bezpieczeństwa. Zapewnia mu również sprawne funkcjonowanie przez długie lata. Pierwszą rzeczą, o której należy pamiętać, jest usunięcia z komina smoły i innych łatwopalnych substancji przed i po każdym sezonie grzewczym. Na zachowanie higieny kominka ma również wpływ rodzaj drewna, którym się w nim pali. Dlatego bezwzględnie należy wybierać drewno kominkowe, a nie tradycyjne. Ponadto raz do roku należy sprawdzić drożność przewodu odprowadzającego dym, do czego należy wezwać specjalistę. Ważne jest również regularne czyszczenie kominka podczas sezonu grzewczego, które można wykonywać raz w tygodniu. W tym celu warto stosować specjalne środki do czyszczenia szyb kominkowych, ponieważ rozpuszczają cząstki sadzy i substancji smolistych, dzięki czemu czyszczenie jest łatwiejsze i przynosi lepsze efekty. Oprócz tego nie wolno używać wody do przygaszania kominka, gdyż powoduje unoszenie się sadzy.
Czy każdy kominek wymaga czyszczenia?
Kominek tradycyjny jest niezwykle klimatyczny. Dzięki temu, że palimy w nim drewnem, ciepły płomień sprawia, że chętnie się w niego wpatrujemy. Jednak nie w każdym domu istnieje możliwość takiej instalacji. W takich sytuacjach wielu naszych Klientów decyduje się na kominek gazowy. Jest on zdecydowanie łatwiejszy w eksploatacji. Cała obsługa takiego kominka sprowadza się do regulowania mocy grzewczej, czyli wielkości płomienia. Kominka gazowego nie trzeba czyścić. Podstawową różnicą między nim a kominkami elektrycznymi czy biokominkami jest brak obowiązku składowania, czy dokładania materiału. W przypadku kominka gazowego spaliny wyprowadzane są poza budynek za pośrednictwem przewodu powietrzno-spalinowego. Będzie on idealnym wyborem dla osób, które nie mogą zdecydować się na instalację kominka tradycyjnego, a także dla tych, które nie chcą trudzić się jego regularnym czyszczeniem.